LISA’yı Seçmek

Görüntü: ESA

Evren’e ilişkin çalışmalar çoğunlukla uzaydaki büyük kütleli nesneler tarafından yayılan ışınımın miktarı ya da türünü ölçerek gerçekleştirilir. Şimdi bilim insanları evreni görmek için tamamen yeni bir yöntem deneyerek “kütleçekimsel ışınım” ya da “kütlçekim dalgalarını” araştırıyor.

Einstein tarafından tahmin edilen kütleçekimsel dalgalar, elektrik yüklü nesnelerin ivmelendiklerinde elektromanyetik dalgaları üretmesine benzer şekilde, kütleli nesnelerin ivmelenmesiyle ortaya çıkıyor. Ancak kütleçekim dalgaları uzay-zamanı oluşturan okyanustaki dalgalar olup, içinden geçtiği sırada uzayı ve zamanı hem germekte ve hem de kısaltmaktadır.

LIGO tarafından yapılan kütleçekimsel dalgaların son zamanlardaki şaşırtıcı tespiti ile LISA Pathfinder görevinin başarısı uzay-konuşlu kütleçekimsel dalga dedektörüne olan ilgiyi özendirmiş oldu. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) Lazer Girişimölçer Uzay Anteni görevini, ya da kısa adıyla LISA, ESA’nın şu anki bilim programında üçüncü büyük uzay görevi olarak seçti.

LISA, yeryüzünü güneş etrafındaki yörüngesinde takip eden ve her biri diğerinden 2,5 milyon kilometre mesafede yer alan üçgensel  konumdaki üç adet uzay aracından meydana gelmektedir. Araçların konumundan geçen kütleçekimsel dalgalar aradaki uzaklığı değiştirerek, gökbilimcilerin kütleçekimsel ışınımı oluşturan kaynağın şiddetini ve yönünü tespit edebilmelerini sağlayacak.

Yukarıdaki görüntüde diğer iki araca, aradaki uzaklığı hassas bir şekilde ölçen lazer ışınlarıyla bağlı olan LISA uzay aracından biri görülüyor. LISA’nın şu anki fırlatılış tarihi 2034 olarak tahmin ediliyor.

Kaynak: NASA HEASARC
Çeviri: Arif Solmaz

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: