Uygun Adım Uzaya

HXMT

Görüntü: Xinhua/Zhen Zhe

Çin 15 Haziran 2017 günü Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden uzaya bir Long March-4B roketi gönderdi. Roketin yükü Çin’in ilk X-ışın astrofizik göreviydi: Sert X-ışın Geçiş Teleskopu – Hard X-ray Modulation Telescope (ya da diğer adıyla “Insight”).

HXMT üç farklı X-ışın astrofizik görevi gerçekleştirecek şekilde tasarlandı: yüksek enerji X-ışın teleskopu (20-250 keV enerji aralığında çalışacak), orta enerji X-ışın teleskopu (5-30 keV enerji aralığında çalışacak) ve düşük enerji X-ışın teleskopu (1-15 keV enerji aralığındaki X-ışınlarına duyarlı).

HXMT nötron yıldızları, atarcalar ve karadelikler gibi X-ışın kaynaklarını araştırmak ve kısa süreli gerçekleşen yeni kaynakları bulmak için bu X-ışın algılayıcılarını kullanacak. HXMT ayrıca SEXTANT (diğer adıyla NICER) tarafından test edilen “atarca küresel konumlandırma sistemi”ne benzer şekilde uzayda yön tayinleri için X-ışın sinyallerini kullanmaya çalışacak.

HXMT gözlenen X-ışın sinyallerinin doğrudan çözümlendiği yenilikçi bir yöntem kullanarak görece yüksek açısal çözünürlüklü X-ışın görüntüleri oluşturacak. Sonuç olarak, HXMT yüksek açısal çözünürlük ile yüksek zamansal ve tayfsal çözünürlüğün bir araya getirildiği evrenin yüksek enerjili kaynaklarını ortaya çıkarmayı vadediyor.

Kaynak: NASA HEASARC
Çeviri: Arif Solmaz

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: