NuSTAR’la Gündoğumu

NASA’nın yüksek enerji X-ışın görüntüleme teleskopu NuSTAR uzak karadelikler ve nötron yıldızı sistemlerinin ile derin uzaydaki dış gökadalardan gelen oldukça yüksek enerjili X-ışınlarını görüntülemek üzere tasarlandı. Ancak yüksek-enerjili X-ışını yayan bize yakın kaynaklar da bulunuyor. Örneğin, güneş NuSTAR’ın tespit edebildiği yüksek enerjilerde nasıl görünürdü? NuSTAR tarafından görülen yüksek enerjilerde ışık yayıyor mu, eğer öyleyse, nasıl? Bu gibi soruların cevaplanabilmesi için NuSTAR ilk kez güneşi görüntüledi.

NuSTAR ile yapılan yüksek enerjili güneş ışıması gözlemleri bunun kesinlikle mümkün olduğunu göstermektedir. Bu sayede güneş çevrimi boyunca yapılacak NuSTAR gözlemleri ile belki de güneş atmosferindeki en dış bölge olan koronanın nasıl olup da milyon derece sıcaklıklara ulaştığı bilmecesi çözülebilecektir.

Yukarıdaki görüntü, NASA’nın Güneş Dinamiği Gözlemevi tarafından daha düşük enerjili, mor-ötesi dalgaboylarında alınan kırımızı renkteki güneş görüntüsü ile birleştirilmiş olan, NuSTAR ile çekilmiş yüksek enerjili güneş görüntüsüdür. NuSTAR gözlemleri mavi ve yeşil renkte görülen yüksek enerjili X-ışını salınımının, bölgesel manyetik alanların yoğun olarak görüldüğü güneş lekeleri ile ilgili aktif bölgelerde toplandıklarını göstermektedir.

Kaynak: NASA HEASARC
Çeviri: Arif Solmaz

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: