Tolbachik’de Çatlak Püskürmesi

Bir aydan fazladır püskürmeye devam eden, Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’ndaki bir çok aktif volkandan biri olan Tolbachik’de lavlar akmaya devam ediyor. Tolbachik’teki mevcut püskürme 27 Kasım 2012’de başladı. Lavlar, volkanın güney yamacındaki çatlaklardan 20 kilometrelik (12 millik) bir hat boyunca aktı. O zamandan beri lavların bir kısmı karın birikmesine izin vermeye yetecek kadar soğudu. Karla kaplı lav akıntıları, bu doğal renkli uydu görüntüsünde gri renkte görünüyor. Daha taze lavlar ise siyah renkte görünüyor. Kuzey akıntısının başındaki belli belirsiz turuncu parıltı, püskürme çatlağının yerini işaret ediyor.

Bir aydan fazladır patlamaya devam eden, Rusya’nın Kamçatka Yarımadası’ndaki bir çok aktif volkandan biri olan Tolbachik’de lavlar akmaya devam ediyor. Tolbachik’teki mevcut patlama 27 Kasım 2012’de başladı. Lavlar, volkanın güney yamacındaki çatlaklardan 20 kilometrelik (12 millik) bir hat boyunca aktı. O zamandan beri lavların bir kısmı karın birikmesine izin vermeye yetecek kadar soğudu. Karla kaplı lav akıntıları, bu doğal renkli uydu görüntüsünde gri renkte görünüyor. Daha taze lavlar ise siyah renkte görünüyor. Kuzey akıntısının başındaki belli belirsiz turuncu parıltı, patlayan çatlağın yerini işaret ediyor.

Bu görüntü Yer Gözlem-1 (Earth Observing-1 | EO-1) uydusundaki Gelişmiş Arazi Görüntüleyici (Advanced Land Imager | ALI) tarafından 22 Aralık 2012 tarihinde alınmıştır. Kamçatka Volkanik Püskürme Müdahale Ekibi’ne (Kamchatka Volcanic Eruption Response Team | KVERT) göre püskürme 30 Aralık 2012’ye kadar devam edecekti. Kaynak: NASA IOTD

Ayrıntılı etiketlenmiş görüntüleri inceleyin.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: