Spiral Güzellik İçinde Alev Almış Karadelikler

Caldwell 5 olarak da bilinen spiral Gökada IC 342’nin bu yeni görüntüsü, NASA’nın Nükleer Spektroskopik Teleskop Dizisi’nden (ya da NuSTAR) alınan verilerle oluşturuldu. Yüksek-enerjili X-ışın verileri magenta kızılımsı mor rengine dönüştürüldü ve gökada ve bir yıldız gibi onun çevresindeki kollarını gösteren görünür-ışık görüntüsünde birleştirildi. NuSTAR, evrenin yüksek-enerjili X-Işın’ında odaklanmış görüntülerini alan yörüngedeki ilk teleskop. Aynı gökadanın benzer dalga-boylarında alınmış görüntülerinde gökcismi tamamıyla bir piksele düşüyordu.

İki kızılımsı mor nokta, NASA’nın Chandra X-Işın Gözlemevi tarafından düşük-enerjili X-Işın ile tespit edilen alev almış bir karadelik. NuSTAR’ın bu ek çalışmalarıyla, gökbilimciler karadeliklerin gizli özelliklerini ortaya çıkarabilir. Karadelikler, tipik yıldız-kütleli karadeliklerden daha parlak görünürler; ancak, bunlar süper-kütleli karadelik olamazlar ve gökadanın merkezine batmış halde olabilirler. Gerçekte, orta kütleli olabilirler ya da bu aşırı enejik hallerini açıklayabilecek başka bir şey olabilir. NuSTAR ise bu yapbozu çözmek için yardım edecek.

IC 342, Zürafa Takımyıldızı içerisinde 7 milyon ışık-yılı uzaklıkta bulunur. Gökadanın dış kenarları bu görüntüde görünmüyor.

Bu görüntü, 10 ile 35 kiloelektron voltta alınan NuSTAR X-Işın verileri gösteriyor.

Görünür-ışık görüntüsü ise Sayısal Gökyüzü Araştırması’ndan.

NuSTAR verileri.

Kaynak: NASA IOTD

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: