Hubble-Tarzı Bir Kozmik Tatil Süsü

Bu sezon, tatil dekorasyonu ve ağaç-düzenleme sezonu. Bundan geri kalmayan gökbilimciler, NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu’nu kullanarak NGC 5189 olarak adlandırılan festival-görünümünde yakın bir gezegenimsi bulutsuyu görüntülediler. Bu parlak gaz bulutsusunun karmakarışık yapısı, etrafındaki ışıldayan kuşaklarla üflenmiş-camdan yapılan bir tatil süsüne benziyor.

Gezegenimsi bulutsu, Güneşimiz gibi orta boyutlu bir yıldızın son kısa evresini temsil ediyor. Ölmekte olan yıldız çekirdeğindeki son yakıtı da tüketirken, dış kabuğunun büyük bir kısmını dışarı atar. Dışarı attığı bu madde daha sonra yıldız kalıntılarının ışınımıyla ısınır ve karmaşık yapılar olarak görünen ışıldayan gaz bulutlarını yayar. Bu sırada yıldızın yaptığı kütle atımı da hem zaman hem de yön bakımından düzensizdir.

Bu güzel karmaşıklığın muhteşem örneği NGC 5189’un mavimsi yuvarlak çıkıntılarında görülüyor. Bulutsuların çoğu boğum boğum ve ipliksi yapıdadır. Kütle kaybı süreci sonucunda, gezegenimsi iç içe geçmiş birbirine göre yan yatmış iki yapıdan oluşur. Kaynak: NASA IOTD

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: