Bir Ölü Yıldızın Cızırdayan Kalıntıları

11,000 ışık-yılı uzaklıktaki tarihi süpernova kalıntısı Cassiopeia A’nın bu yeni görüntüsü, NASA’nın Nükleeer Spektroskopik Teleskop Dizisi (NuSTAR) ile alındı. Mavi, en yüksek enerjili X-Işın’ını gösterdiği bu görüntü, NuSTAR’ın bu kaynaktaki ilk çözünürlüklü görüntüsüdür. Kırmızı ve yeşil, NASA’nın yüksek-çözünürlüklü Chandra X-Işın Gözlemevi’nin de çalıştığı, NuSTAR enerji aralığının en düşük ucunu gösterir.

Cassiopeia A’nın oluşmasını sağlayan yıldız patlamasından yayılan ışığın, 11,000 ışık-yılı seyahat ettikten sonra Yer’e 300 yıl önce ulaştığı tahmin ediliyor. Yıldız uzun süredir ölü olmasına rağmen kalıntıları hala patlamaya devam ediyor. Dıştaki mavi halka, süpernova patlamasındaki şok dalgasının, ışık hızının bir bölümü süresince parçacıklara sertçe vurarak, çevredeki malzemelere çarptığı yerdir. NuSTAR gözlemleri, bu parçacıkların büyük enerji seviyelerine ulaştığını ortaya çıkaracaktır.

10 ve 20 kilo-elektron volt arası enerjiye sahip X-ışınları mavi, 8 ve 10 kilo-elektron volt arası enerjiye sahip X-ışınları yeşil ve 4.5 ile 5.5 kilo-elektron volt arası enerjiye sahip X-ışınları kırmızı görünür.

Yıldızlı arkaplan görüntüsü Sayısal Gökyüzü Araştırması’ndandır. Kaynak: NASA IOTD

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: