Geceleyin Dünya

Görüntü: NASA’s Earth Observatory/NOAA/DOD

Dünya’daki şehir ışıklarının bu yeni küresel görüntüsü Suomi Ulusal Kutupsal – Yörünge Ortaklığı (NPP) uydusu tarafından elde edilen verilerin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Veriler, 2012 yılının Nisan ayında 9 günlük ve Ekim ayından 13 günlük gözlem süresince elde edilmiştir. Yörüngenin tamamlanıp bu görüntünün elde edilebilmesi için Dünya’nın kara yüzeyleri ve adalarının her parselinden 312 görüntüsü alındı. Bu yeni veriler gezegenin gerçekçi bir görünümünü sağlamak amacıyla Dünya’nın bilinen “Mavi Bilye” görüntüsü üzerine işlendi.
Bu görüntüyü mümkün hale getirmek için uydunun yeşilden yakın kırmızı ötesi dalgaboyu aralığına kadar duyarlı olan, Görünür Kırmızı-öte Radyometre Takımı Görüntüleyicisi’nin (VIIRS) gece-gündüz bandı kullanılmıştır.  Şehir ışıkları, gaz parlamaları, aurorolar, orman yangınları ve yansıyan ay ışığı gibi sönük sinyalleri gözlemek için de filtreleme tekniklerini kullanılmıştır.
29 Kasım gecesi New Jersey’e doğru ilerleyen Sandy Kasırgası yansıyan Ay ışığı ile gözlenmiştir. Gece görüntüsü fırtınanın uyanışı ile karanlıkta kalan milyonları da göstermektedir. Kaynak: NASA IOTD

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: