Hubble’dan Bir Sarmal Gökada Gözlemi

Görüntü: NASA/Hubble

Hubble Uzay Teleskopu, burada görüldüğü üzere, uzak gökada zeminine karşı, etrafına yayılmış olan yakın yıldızlar ile görülen sarmal gökada ESO 499-G37’yi gözledi.

Bu gökada Hubble’ın onun sarmal yapısını açıkça gösterebilmesine izin verecek şekilde görülmektedir. Soluk, yayvan sarmal kolların, gökadanın çekirdeği etrafında dönen mavimsi çizgiler olduğu anlaşılabiliyor. Bu mavimsi iz, sarmal kollarda yer alan genç ve sıcak yıldızları temsil etmektedir. Sarmal gökadanın kolları büyük miktarda gaz ve tozun yanı sıra oluşmaya devam eden yeni yıldızların bulunduğu alanları da barındırmaktadır.

Gökadanın en karakteristik özelliği, parlak uzun bir çekirdeğe sahip olmasıdır. Şişkin merkez bölgedeki, yüksek yoğunluklu yıldızlar, soğuk ve yaşlı yıldızların bulunduğu büyük kümelere nazaran bu küresel yoğun bölgede toplanmışlardır. Bir çok sarmal gökada için ortak özellik,  merkezlerinde bir uçtan bir uca uzanan çubuksu uzun bir yapının varlığıdır. Bu yapılar, yıldız oluşumunu arttırmak için merkeze sarmal kollardan, gaz kanalları açan bir mekanizma olarak düşünülmektedir. Kaynak: NASA IOTD

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: