Brezilyalı Genç Girişimcilerin NASA Genel Merkezi Ziyareti

Görüntü: NASA/Paul Alers

NASA Yöneticisi Charles Bolden, 27 Ocak Cuma günü 45 Brezilyalı Genç Girişimciyi, NASA Genel Merkezi oditoryumunda ağırlayarak, eğitim ve halkla ilişkiler konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Brezilyalılar ABD Dışişleri Bakanlığı’nın seçkin Brezilya devlet okulu öğrencileri için uyguladığı üç haftalık gençlik değişim programına katılıyorlar.

Dışişleri Bakanlığı Brezilyalı öğrenciler için yapılan bu özel sunumu, Bolden’in Eylül 2011’deki Brezilya gezisinde gerçekleştirdiği başarılı bilim-toplum faaliyetlerini izlemesi için istedi. Öğrenciler için Sao Jose dos Campos’taki Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleştirilen program ülke genelindeki yaklaşık 3,000 kişiye ABD elçiliği tarafından aynı anda radyo ve televizyon yayını olarak aktarılmıştı.

Genç Girişimciler akademik ve profesyonel başarılarının ardından liderlikleri ve gönüllü faaliyetleriyle çevresinde bir farklılık yarata genç insanlardan oluşuyor. Girişimciler olarak, öğrenciler çok önemli bir görevi de yerine getiriyorlar, Brezilya’yı biraz da olsa Amerika’da temsil etmek ve tanıtmak. 2002’den bu yana, program yaklaşık 250 genç Brezilyalı için gerçekleştirildi. Genç Girişimciler programı şu anda Batı Yarımküre’deki 20’den fazla ülkeye genişletilmiştir.

Genç Gişimci öğrenciler ABD’ki birinci haftalarında başkent Washington’u ziyaret etti ve hükümet yetkilileri ile buluşarak okul ziyaretleri ve  sosyal projelerde yer aldılar. Genç Brezilyalılar gerçekleştirilen üç ziyaretle düzenlenen çalıştay ve derslerle liderlik vasıflarını pekiştirdiler.

Daha sonra projede gönüllü olarak bulunan ev sahiplerini ziyaret ettiler. Yerel okullardaki derslere katılarak, gönüllü etkinliklerde rol aldılar, Brezilya hakkında sunumlar yaptılar ve toplumla etkileşim kurdular. Program ABD kültürünü öğrenmek ve İngilizce pratiği açısından eşsiz bir fırsat sundu öğrencilere. Evlerine geri döndüklerinde değişim programı süresince geliştirdikleri kamu hizmeti projelerini tamamlayacaklar.

Çeviri: Arif Solmaz
Kaynak: NASA IOTD

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: