Bir Uzay Garipliği

Görüntü: NASA, ESA, W. Keel (Alabama Üniversitesi) ve Gökada Hayvanat Bahçesi Takımı (ing. Galaxy Zoo Team)

Hubble Uzay Teleskopu’nun çekmiş olduğu bu görüntüde sıradışı, hayaletimsi yeşil bir gaz bulutu, spiral bir gökadanın civarında süzülmektedir. Hanny’nin Nesnesi (Hanny’s Voorwerp) olarak anılan, bu garip cisim aslında IC 2947 olarak adlandırılan gökadanın etrafında 300.000 ışık yılı boyunca uzanan bir gaz şeritinin görülebilen tek parçasıdır. Yeşilimsi “Voorwerp”, gökadanın merkezinden gelen bir ışık huzmesi ile aydınlatıldığından ötürü görülebilmektedir. Bu ışık huzmesi bir kuazardan gelmektedir – kuazar, bir kara delik tarafından güçlendirilmiş parlak, enerjili cisimdir. Bu kuazar ise yaklaşık 200.000 yıl önce sönmüş olabilir. Hubble’ın bu görüntüsü ise Hanny’nin Objesi’nin uç kısımlarında bulunan sarımtırak turuncu renkli yıldız kümesi ceplerini ortaya çıkartmıştır. Yıldız kümeleri birkaç bin ışık yıllık genişlikte bir alana sıkışmışlardır. En genç yıldızlar sadece bir iki milyon yıl yaşındadır. Voorwerp, Samanyolu gökadamız büyüklüğündedir ve yeşil rengi parlayan oksijenden kaynaklanmaktadır.
IC 2947 ile başka bir gökadanın yaklaşık bir milyar yıl önce etkileşmesi, Hanny’nin Objesi’ni oluşturmuş ve kuazarı aktifleştirmiş olabilir. Hubble görüntüsü, IC 2947’nin düzeninin karmaşık toz bölgeleri, dolanmış spiral kollar ve merkez bölgesi civarındaki yıldız oluşumu ile bozulduğunu gösteriyor. Bu yapılar bir gökada birleşmesinin sonucu olarak düşünülebilir. Gökadanın merkez bölgesindeki parlak alanlar yıldız oluşum bölgeleridir. IC2947’nin sağ alt tarafındaki küçük, pembemsi cisim ise arkaplanda, galaksi düzlemi görülen spiral bir gökadadır. Görüntü, Araştırmalar için Gelişmiş Kamera (ing. Advanced Camera for Surveys) ile Geniş Alan Kamerası 3’den (ing. Wide Field Camera 3) alınan verilerle hazırlanmıştır. Araştırmalar için Gelişmiş Kamera pozları 12 Nisan 2010’da, Geniş Alan Kamerası verileri ise 4 Nisan 2010’da alınmıştır. Çeviri: Metin Sarıkaya

Ç.N.: Hanny’nin Objesi (orj. Hanny’s Voorwerp) olarak adlandırılan cisim 2007’de Danimarkalı bir öğretmen olan Hanny van Arkel tarafından, Gökada Hayvanat Bahçesi projesinde amatör gönüllü olarak iştirak ettiği sırada keşfedilmiştir.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: