Andromeda’nın Eski ve Yeni Yıldızları

Görüntü: ESA/Herschel/PACS/SPIRE/J.Fritz, U.Gent/XMM-Newton/EPIC/W. Pietsch, MPE

İki Avrupa Uzay Ajansı (European Space Agency – ESA) gözlemevi Andromeda Gökadası’nın yeni gözlemi için güçlerini birleştirdi. Herschel, Andromeda Gökadası’nın kızılötesi dalgaboylarında çekilen bu en detaylı görüntüsünde yıldız oluşum halkalarını görüntülerken, XMM-Newton uydusu da, uzaya X-ışınları salan, ölüm döşeğindeki yıldızları göstermektedir.

ESA’nın Herschel ve XMM-Newton uzay gözlemevleri, bizim Samanyolu gökadası gibi yüz milyarlarca yıldız içeren, en yakın büyük sarmal gökada, Andromeda Gökadası’nı hedef aldılar. Bu, şimdiye kadar Andromeda Gökadası’nın uzak-kızılötesi dalgaboyunda çekilmiş en detaylı görüntüsüdür ve oluşum aşamasındaki birçok yıldızı açıkça göstermektedir.

Bu görüntüde, Andromeda Gökadası’nın Herschel ile çekilen kızılötesi görüntüsü, yeni yıldızların oluştuğu gaz rezervlerinin izleri olan toz halkalarını, XMM-Newton ile alınan görüntü ise, yaşamlarının sonuna gelen yıldızları göstermektedir. Kızılötesi ve X-ışın görüntülerinin her ikisi de yerden elde edilmesi imkansız bilgiler taşımaktadır, çünkü bu dalgaboyları Yeryüzü’nün atmosferi tarafından soğurulmaktadır. Çeviri: Yeliz Aksoyu

Daha fazla bilgi ve görüntü için, ESA sitesini ziyaret edin.

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: