Herkül’de Tuhaf Bir Gezegenimsi Bulutsu

Görüntü: ESA/Hubble and NASA

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu, tuhaf bir gezegenimsi bulutsu olan NGC 6210’ün, dikkat çekici yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafını aldı. Herkül takımyıldızında, yaklaşık 6500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan NGC 6210, Alman astronom Friedrich Georg Wilhelm Struve tarafından 1825 yılında keşfedildi. Küçük çaplı bir teleskopta küçücük bir disk gibi görünse de, oldukça parlak bir bulutsudur.
NGC 6210, Güneş’imizden biraz daha az kütleli, hayat döngüsünün son aşamasındaki bir yıldızın “son nefesidir”. Ölmekte olan bir yıldız tarafından atılan madde katmanları, simetrinin farklı dereceleriyle üst üste gelerek NGC 6210’a bu garip şekilini vermiştir. Bu keskin görüntü, gezegenimsi bulutsunun içindeki eşi bezeri görülmemiş ayrıntıları gösteriyor ki bu; merkezdeki yıldızın, ince ipliksi bir yapı ve mavimsi bir kabarcık ile çevrildiğini ortaya çıkarıyor. Bu kabarcık, deliklerin, ipliklerin ve sütunların rahatlıkla görülebildiği, asimetrik, kırmızımzı gaz yapının üzerine binmiştir.
Bir yıldızın termonükleer motorundaki mevcut yakıt biterse yıldızın ömrü son bulur. Güneş benzeri bir yıldız için tahmin edilen yaşam süresi, birkaç on milyar yıldır. Yıldız yaklaşık olarak ömrünün son anlarındayken, kararsız olur ve dış katmanlarını atarak, gezegenimsi bulutsu oluşturur ve ardında ise beyaz cüce olarak bilinen, küçük ancak oldukça sıcak bir kalıntı bırakır. Görüntünün merkezinde görülebilen bu küçük nesne, soğur ve yavaşça gözden kaybolur. Yıldızların evrim teorisine göre, Güneş’imiz de yaklaşık 5 milyar yıl içinde tıpkı NGC 6210 ‘ninki ile aynı kaderi yaşayacak.
Bu fotoğraf, Hubble’ın Geniş Alan Gezegen Kamerası 2 (ing. Wide Field Planetary Camera 2) ile üç filtre kullanılarak ile çekilen görüntülerden oluşturuldu: Geniş bant filtresi F555W (sarı) ve dar bant filtreleri F656N (iyonize olmuş hidrojen), F658N (iyonize olmuş azot) ve F502N (iyonize olmuş oksijen)’dir. Poz süreleri sırasıyla 80, 140, 800 ve 700 saniye ve görüş alanı yaklaşık olarak sadece 28 yaysaniyesi kadardır. Çeviri: Özge Şahin

Reklamlar
%d blogcu bunu beğendi: