Güneyhaçı’ndaki Karanlık Yansımalar

Görüntü: NASA/JPL-Caltech/UCLA

NASA’nın Geniş Alan Kızılöte Tarama Kaşifi (WISE); IRAS 12116-6001 bulutsusuna ait bu renkli fotoğrafı çekti. Bu yıldızlar arası toz bulutu görünebilir ışıkta doğrudan olarak görülemeyebilir, fakat WISE’ın algılayıcıları bulutsuyu kızılötesi dalgaboylarında gözleyebilmektedir.

Görünür ışıkta çekilen bulutsu yansıması fotoğrafında, yıldızların yakınlarındaki toz bulutları ışığı yansıtır. Bu tozlar yıldızdan yayılan ışığa göre daha sıcaktır ve kızılötsi ışıkta parlarlar, bu nedenle de WISE onları farkedebilir. Yansıyan bulutsular astronomların ilgisini çeker çünkü genellikle yeni yıldız oluşum alanlarıdır.

Görüntünün sağ tarafındaki bu parlak mavi yıldız Epsilon Crucis değişen yıldızıdır. Bayer sistemindeki göksel sınıflandırmada, yıldızlara bir takım yıldızı olmadan birbirlerine görece parlaklıklarına göre isimler verilmiştir. Yunan alfabesi yıldızların görünen parlaklığını aynı takım yıldızında bulunan diğer yıldızlara göre adlandırmışlar. “Alfa” takım yıldızındaki en parlak yıldız, “beta” ikinci parlak olan ve böylece devam ediyor. Bu durumda “epsilon” Yunan alfabesinin 5. Harfidir, bu sebeple Epsilon Crucis isimli yıldız da o takım yıldızındaki 5. Parlak yıldızdır.

Güneyhaçı (Southern Cross, Crux) takımyıldızı güney yarımküredeki ve kuzeyin alçak bölgelerindeki gözlemciler tarafından çok kolaylıkla görülebilen, çok iyi bilinen bir takım yıldızıdır. Güneyhaçı Avustralya, Brezilya ve Yeni Zellanda gibi bir çok ülkenin bayraklarında ön plandadır (Yeni Zellanda’nın bayrağında Epsilon Crucis olmamasına rağmen).

Bu görüntüde kullanılan renkler kızılötesi ışığın özel bir dalga boyunu gözler önüne seriyor. Epsilon Crucis’ ın mavi rengi, ışığın 3.4 ve 4.6 mikronda yayıldığını göstermektedir. Epsilon Crucis’ ın arkasındaki yeşil renkli yıldız, ışığını 12 mikronda yayıyor. Bu yıldız hayat döngüsünün sonuna yaklaşmış bir karbon yıldızı olan IRAS 12194-6007’dir. Bu yıldız tarafından yayılan kızılötesi ışınımının dalgaboyu Epsilon Crucis’ den yayılandan daha uzun olduğundan, bu yıldız daha soğuktur. Yansıma bulutsusunda görülen kırmızı ve yeşil renkler 12 ve 22 mikron ışığın yakınlarındaki yıldızlar tarafından ısıtılan bulutsu tozundan geldiğini gözler önüne sermektedir. Çeviri: Aslı Şensoy

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: