Küçük Kuyruklu Gökada

Küçük Macellan Bulutu’nun NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu tarafından elde edilen bu kızılötesi görüntüsü, gökadadaki yıldız ve tozları daha önce görülmemiş bir şeklide ortaya çıkarıyor.
Resim Küçük Macellan Bulutu’nun soldaki “çubuk”, “kanat” ve sağa doğru uzanan “kuyruk”tan oluşan ana gövdesini gösteriyor. Çubuk hem yaşlı yıldızları (mavi renkte) hem de etraflarındaki tozları aydınlatan genç yıldızları (yeşil/kırmızı), kanat ise çoğunlukla genç yıldızları ve kuyruk da sadece gaz, toz ve yeni oluşan yıldızları barındırıyor. Spitzer’den elde edilen son veriler kuyruk bölgesinin gökadanın ana gövdesinden koptuğunu onayladı. Kuyruk kümelerinden halen kendi oluşum bölgelerine ilişik olan ikisi, kırmızı noktalar olarak görülebilir.
Bu görüntüye ait veriler gökbilimciler tarafından gökadadaki tozun yaşam döngüsünü çalışmak için kullanılıyor: Yıldız atmosferindeki oluşumdan, bugünün yıldızlararası ortamını barındıran hazneye ve yeni yıldızların oluşumunda tüketilen toza kadar. Yaşlı, evrilmiş yıldızlarda oluşan toz (kırmızıyla çevrili mavi yıldızlar) orta-kızılötesi dalgaboylarında ölçülüyor. Günümüzde, yıldızlararası tozun ağırlığı, uzun kızılötesi dalgaboylarındaki salınımının yoğunluğu ve rengi ölçülerek hesaplanıyor. Ham maddenin tükenme hızı ise iyonlaşmış gaz bölgelerinin ve daha genç yıldızların (genişlemiş sarı/kırmızı bölgeler) çalışılmasıyla belirleniyor. Küçük Macellan Bulutu ve eşi Büyük Macellan Bulutu böyle bir çalışmanın yapılabileceği iki gökadadır.
Çeviren: Raşid TUĞRAL

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: