Gökadanın Kızılötesi Görünümü

Görüntü: Hubble: NASA, ESA, and Q.D. Wang (University of Massachusetts, Amherst); Spitzer: NASA, Jet Propulsion Laboratory, and S. Stolovy (Spitzer Science Center/Caltech)

Samanyolu Gökadamızın merkezine ait bu birleştirilmiş renkli görüntü büyük kütleli yeni yıldız yoğunluğunu ve merkezden 300 ışık-yılı öteye kadar girdap halinde hareket eden iyonlaşmış sıcak gazın karmaşık yapısının yeni detaylarını gözler önüne sermektedir. Bu kapsamlı panorama galaktik merkezin şimdiye kadar yapılmış en keskin kızılöte görüntüsüdür ve büyük kütleli yıldızların nasıl oluştukları ve çoğunlukla diğer gökadaların şiddetli nükleer bölgelerindeki çevresini nasıl etkiledikleri hakkında bir çalışma ortamı sağlamaktadır.

Bu görüntü Hubble Uzay Teleskopu’nun Yakın Kızılöte Kamerası ve Çoklu-Nesne Tayfölçeri (NICMOS)’nin keskin görüntüsü ve Spitzer Uzay Teleskopu’nun Kızılötesi Gökbilim Kamerası (IRAC) ile daha önceden alınmış renkli görüntüsünü bir arada bulundurmaktadır. Gökadanın merkezi görünür ışıkta araya giren toz bulutları nedeniyle belirsizleşmektedir, fakat kızılötesi ışık toz bulutundan geçebilmektedir.

NICMOS bölgeye yayılan çok sayıda büyük kütleli yıldızı göstermektedir.  Gökbilimciler yeni bir bulguyla büyük kütleli yıldızların Gökada Merkezi’ndeki ‘Merkezi küme, Arches kümesi ve Quintuplet kümesi’  olarak bilinen üç kümeden biriyle sınırlı olmadığını görmüş oldular. NICMOS görüntüsünde bu üç küme parlak ve büyük kütleli yıldızların sıkıca yoğunlaşması şeklinde kolayca görülmektedirler. Yayılmış olan yıldızlar yalıtılmış halde veya güçlü kütleçekimsel gelgit kuvvetleriyle yapısı bozulmuş kümelerde doğmuş olabilirler. Bu yıldızlardan salınan radyasyon ve rüzgarlar merkezde görülen karmaşık yapıları oluşturmakta ve bazı durumlarda, yeni nesil yıldızları tetikleyebilmektedirler.

22 Şubat’tan 25 Haziran 2008’e kadar bu NICMOS moziğini oluşturan  2304 adet bilimsel pozun elde edilmesi için Hubble’ın yörüngede 144 tur atması gerekmiştir.

Çeviren: Sibel Havuçcuuoğlu

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: