Bir Yıldız Oluşturmak

Görüntü: ESO/Y. Beletsky

Avrupa’nın amiral gemisi ESO VLT (Very Large Telescope) gözlemevinin dördüncü Birim Teleskop’u olan Yepun’dan bir lazer ışını gönderiliyor. Bu ışın, VLT’nin uyarlanabilir optik aygıtlarına destek olması amacıyla Paranal Gözlemevi’nin üzerinde yapay bir yıldız oluşturmakta kullanılıyor. Uyarlanabilir (adaptif) optik, gökbilimcilerin atmosferden kaynaklanan bulanıklık etkisinin ortadan kaldırılması ve ancak teleskopun Dünya atmosferinin dışına yerleştirilmesi halinde elde edilebilecek derecede keskin görüntüler elde edilmesini sağlayan bir tekniktir.
Uyarlanabilir optik tekniği, yakın mesafede bulunan nispeten parlak bir yıldızı referans (noktası olarak) almayı gerektirdiği için uzayda incelenebilecek alanlar sınırlı kalmaktadır. Bu sorunu çözmek için Paranal’daki gökbilimciler gerektiği zaman güçlü bir lazer ışını  kullanarak ihtiyaç duydukları alanda yapay bir yıldız oluşturmaktadırlar.
Bir teleskoptan bu derecede güçlü  bir lazer ışını göndermek, kurulumu ve işletilmesi sürekli bir uğraş gerektiren bir teknoloji harikasıdır. Buna rağmen, bu görüntüden de anlaşılabileceği gibi, Paranal artık bu teknolojide uzmanlaşmıştır. Teleskopun kubbesinin içinden çekilmiş olan bu görüntü, lazerin teleskopun 1,2 metre boyutundaki ikincil aynasının üzerindeki konumunu gösteriyor.
Çeviren: Meltem SAKA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: