Gökada Üçlüsü İşleri Karıştırıyor

Görüntü: NASA, ESA ve R. Sharples (Durham Üni.)

Gökadalar devasa ve birbirlerinden ayrık dağılmış olmalarına rağmen geceleri birbirlerine toslamaktadırlar. :Hubble Uzay Teleskopu (Hubble Space Telescope) birbiriyle çarpışan birçok gökada çiftini görüntüledi. Kar taneleri gibi, hiçbir ikili birbirine benzemiyor. Bu görüntü, son zamanların en çok ilgi çeken gökada çarpışması.
İlk bakışta, küçük bir gökada, iki Sumocu eliptik gökadanın arasındaki bir ip çekme yarışının ortasında kalmış gibi görünüyor. Bu şanssız, iki arada bir derede kalmış fırıldak şekilli gökada bir zamanlar Samanyolu Gökadası’na benzemiş olabilir. Şimdiler de ise, kozmik bir çırpıcıya kapılmış ve toz şeritleri kütleçekiminin etkisiyle iyice gerilmiş ve dolanmış durumda. Eliptik gökadaların aksine, sarmal olanlar yeni yıldız oluşumunda etkili toz ve gaz açısından oldukça zengindir. Önce karamel gibi çekiştirilip daha sonra eliptik gökada çifti tarafından yutulmak ve böylece yeni yıldız oluşumu kasırgasını tetiklemek bu sarmal gökadanın kaderidir.
Eğer bu gökada grubundaki her hangi bir gezegende gökbilimciler varsa, kesinlikle ring kenarındaki yerlerini alacak ve milyonlarca yıl sürecek bu yıldız doğumu fırtınasını izleyeceklerdir. Eninde sonunda bu eliptik gökadalar iç içe geçerek Samanyolu Gökadası’ndan çok daha büyük tek bir süper – gökada oluşturacaklar. Bu üçlü bir çoğunun cüce gökada olduğu birbirlerine sıkıca bağlı 16 gökada kümesinin bir üyesidir. Bu özel gökada kümesi Hickson’un Küçük Boyutlu Grupları 90 (Hickson Compact Group 90) olarak adlandırılmakta ve Güney Balığı takımyıldızı (Piscis Austrinus, the Southern Fish) yönünde 100 milyon ışık yılı uzakta bulunmaktadır.
Çeviren: Metin SARIKAYA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: