2009 Yüksek-Enerji Yılı Değerlendirmesi

Görüntü: NASA, ESA

Geçtiğimiz yıl, günde ortalama sekiz kez tüm gökyüzünü tarayan karadeliklerin, atarcaların ve (muhtemelen) maddenin bilinmeyen türlerinin benzeri görülmemiş görüntülerini hediye eden Fermi Gama-Işın Uzay Teleskopu’nun herşeyi gören gözleri sayesinde bilinen evrendeki en ilginç fiziksel süreçlerin bazıları hakkındaki anlayışımızda gerçekten hayret verici gelişmeler yaşandı. Chandra ve XMM-Newton X-ışın Gözlemevleri’nin her ikisi de keşiflerinin ilk on yılını kutladılar. Swift Gama-Işın avcısı Evren’deki en uzak gökcisminin yerini belirlemede yardımcı oldu. Suzaku X-ışın Gözlemevi gökadalar arası uzaydaki ağır metallerin heyecan verici miktarını hesapladı. IBEX güneş sistemi ve yıldızlararası uzay arasındaki sınırı belirlerken, STEREO’da Güneş şaşırtıcı derecede durgun olduğu halde, güneş tsunamilerinin varlığını kanıtladı. Bakalım 2010 yılı ne gibi heyecanlar getirecek.
“Özgün hali NASA’nın Yüksek Enerji Astrofiziği Bilim Arşivi Araştırma Merkezi (HEASARC) sitesinde bulunan görüntü ve açıklamasından Türkçe’ye çevrilmiştir”.
Çeviren: Özge KAHRAMAN

Reklamlar

2009 Yüksek-Enerji Yılı Değerlendirmesi” üzerine bir düşünce

  1. Vay be, bir araya toplanınca ne kadar çok şey olduğuna inanamıyor insan, şaşırıyor. Keşiflerimizi bir yere not etmeliyiz :P

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: