Gökada Kümesinin Göze Çarpan İki Kuyruğu

Chandra X-ışın Gözlemevi kullanılarak X-ışın salmasının iki görkemli kuyruğunun bir gökadayı izlediği görülmüştür. Bu birleştirilmiş görüntüde Abell 3627 gökada kümesinden Chandra ile elde edilen X-ışınları mavi renkle, optik salma yeşil ve –gökbilimcilerin meşhur ‘H-alfa’–  hidrojen ışınımı kırmızı ile gösterilmektedir. Optik ve H-alfa verileri  Şili’deki Güney Astrofizik Araştırma Teleskopu (SOAR) ile elde edilmiştir.
Kuyruğun önündeki gökada ESO 137-001’dir. İki kuyruktan parlak olanı daha önce görülmüştür ve yaklaşık 260.000 ışık yılı genişliğindedir. Bununla birlikte ikinci ve daha sönük kuyruğun keşfi bilim adamları için bir sürpriz oldu. X-ışın kuyrukları Abel 3627 gökada kümesinin merkezine doğru ilerlediği sırada sıcak gazın (yaklaşık 100 milyon derece) ESO 137-001’dan soğuk gazı (mutlak sıfırın yaklaşık on derece üzeri) tahliye etmesiyle oluşturulmuştur.
Gökbilimcilerin Chandra ile gözledikleri şey aslında buharlaşan soğuk gazın yaklaşık 10 milyon derecede sıcaklıktaki parlamasıdır. Kuyruktaki 100 ve 1000 derece kelvin arasındaki gazın kanıtı Spitzer Uzay Teleskopu ile de bulunmuştur.
Gökada kümeleri sıcak gaz ile sarılmış yüzlerce hatta binlerce gökadanın kütleçekimi ile bir arada tutulduğu yığınlardır. Bu sistemdeki iki çatallı kuyruk ESO 137-001 deki iki ana sarmal koldan tahliye edilen gaz nedeniyle meydana gelmiş olabilir. Gazın tahliye edilimesi gökada evrimi, soğuk gazın gökadadan çıkarılması, gökadadaki yeni yıldız oluşumunun durdurulması, ve yıldız oluşum etkileri nedeniyle iç sarmal kolların ve merkez bölgenin görünümünün değişmesi üzerinde kayda değer etkiler gösterdiği düşünülmektedir.
Görüntü: X-ışın: NASA/CXC/UVa/M. Sun ve ark.; H-alfa/Optik: SOAR/MSU/NOAO/UNC/CNPq-Brezilya/M. Sun ve ark.
Çeviren: Arif Solmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: