Yıldız Üreticisi

Evrendeki tüm gökadalar yıldız doğumlarıyla pırıl pırıl parlamaktadırlar. Fakat yakın, küçük bir sarmal gökada için yıldız-üretim partisi neredeyse sona ermiş.
Gökbilimciler NGC 2976‘nın dış bölgelerindeki yıldız oluşum etkinliklerinin neredeyse milyonlarca yıl önce durmuş olduğunu bulduklarında şaşırmışlardı. Kutlama gökadanın iç bölgesindeki  inatçı bir kaç parti meraklısının bir araya toplanmasıyla sınırlandırılmıştı.
Bu durum gökbilimciler tarafından şöyle açıklanıyor; NGC 2976’daki yıldız oluşumunu ateşleyen çok miktarda komşu gökada grubu M81 ile gürültülü bir etkileşim içinde. Şimdilerde yıldız-üretim eğlencesi bitmeye başlıyor. NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu’ya elde edilen görüntüler gökadadaki yıldız oluşumunun yaklaşık 500 milyon yıl önce gazların dağılması ve kalanların merkeze doğru çökmesiyle sona yaklaştığını göstermektedir. Partiye yakıt sağlayan gaz yokluğunda gökadanın daha da fazla bölgesi zorunlu olarak uykuya geçecektir. Yıldız üreten bölge şimdi çekirdek etrafında yaklaşık 5000 ışık yılı genişliğinde bir alanla sınırlıdır.
Görüntü: NASA, ESA, J. Dalcanton ve B. Williams (UW, Seattle)
Çeviren: Arif Solmaz

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: