Hubble En Küçük Kuiper Kuşağı Nesnesini Buldu

NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu, güneş sisteminin dış sınırında, Neptün’ün hemen ötesinde bulunan Kuiper Kuşağı’ndaki (buzlu parçalardan oluşan devasa halka), şimdiye kadar görünür ışıkta görülebilen, en küçük nesneyi keşfetti.
Bir sanatçının tasarımı olan ve Hubble tarafından bulunan bu, samanlıktaki-iğne nesnesi, yaklaşık 1 km ( 3200 feet) çapında ve 6.7 milyar km  (4.2 milyar mil) uzaklıkta. Daha önce yansıyan ışık ile görülen en küçük Kuiper Kuşağı Nesnesi (kıs. KKN ya da KBO – Kuiper Belt Object) kabaca 48 km (30 mil) çapındaydı, ya da bu nesneden 50 kat daha büyüktü.
Hubble’ın yakın yıldız gözlemleri, bu yıldızların bir kısmının Kuiper Kuşağı benzeri buzlu parçalardan oluşan bir kuşak ile çevrili olduğunu gösterdi. Bu diskler gezegen oluşum sürecinin kalıntılarıdır. Araştırmacılar, milyarlarca yıldan sonra bu parçaların çarpışacağından ve KKN benzeri objelerin parçalanarak Kuiper Kuşağı topluluğuna dahil olmayan daha küçük parçalara bölüneceğinden şüphe etmişlerdi.
Bu keşif, bilim insanlarının arşivlenmiş Hubble verilerini kullanarak yeni, önemli keşifler yapabilme yetilerinin güçlü bir örneklemesidir.
Görüntü: NASA
Çeviren: Metin SARIKAYA

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: