Tarih Gözler Önüne Serildi

Binlerce gökadanın gerçek renkli bu panoramik görüntüsünde 12 milyar yıldan daha uzun bir kozmik tarih gösterilmiştir.
NASA’nın Hubble Uzay Teleskopu’ndan alınmış bu fotoğraf, yeni eklenen Geniş Alan Kamerası 3 (Wide Field Camera 3) ile Eylül ve Ekim 2009’da ve Gelişmiş Araştırma Kamerası (Advanced Camera for Surveys) ile 2004’te çekilen mozaiklerden oluşturulmuş ve birçok gözlemevinin gökadaların evrimini inceledikleri Büyük Rasathaneler Derin Kökenler Araştırması adı verilen derin-gökyüzü araştırması olan büyük gökada topluluğunun güney bölümünün bir kısmını kaplamaktadır.
Fotoğraf gökada şekillerini, gökadalar, yığışma, çarpışma ve birleşmelerle büyüdükçe her önceki çağda daha kaotik olduğu görülen, önplandaki olgun sarmal ve eliptiklerden arkaplanda birçoğu daha uzakta bulunan ve bu nedenle daha eski zamanlarda var olmuş daha soluk, küçük, düzensiz şekilli gökadalara değişen aralıkta, göstermektedir. Bu küçük gökadalar, bugün gördüğümüz daha büyük gökadaların yapı taşları olarak kabul ediliyor.
Fotoğrafta, 7500 gökadanın evren tarihinin büyük bir bölümü kadar geriye uzandığı zengin bir kanaviçesi görülmektedir. Önplanda görülen en yakın gökadalar gözlenen ışıklarını yaklaşık 1 milyar yıl önce yaydılar. En uzak gökadalar ise, en sönük kırmızı noktacık şeklinde görülenlerin az bir kısmı, 13 milyar yıl önceki gibi görülüyor ya da kabaca “Büyük Patlama”dan 650 milyon yıl sonra. Bu mozaik dolunayın çapının üçte birine eşit bir uzay dilimi kaplamaktadır (10 yay dakikası).
Görüntü: NASA, ESA, R. Windhorst, S. Cohen, and M. Mechtley (Arizona Eyalet Üniversitesi, Tempe), R. O’Connell (Virjinya Üniversitesi), P. McCarthy (Carnegie Gözlemevleri), N. Hathi (Kaliforniya Üniversitesi, Riverside), R. Ryan (Kaliforniya Üniversitesi, Davis), and H. Yan (Ohio Eyalet Üniversitesi)
Çeviren: Handan ASLAN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: