Yıldız Yıkımı

NASA’nın Chandra X-ışın Gözlemevi ve Macellan teleskoplarından elde edilen kanıtlar, bir yıldızın küresel kümedeki orta kütleli bir karadelik tarafından parçalandığı fikrini öne sürüyor.
Bu görüntüde, Chandra tarafından alınan X-ışınları mavi olarak gösterilmiş ve Hubble Uzay teleskopu tarafından alınan optik bir görüntünün üzerine yapıştırılmış. Chandra gözlemleri bu cismin bir “Çok parlak X-ışın Kaynağı” (ULX-Ultraluminous X-ray source) olduğunu gösteriyor. Sıradışı cisimler sınıfı olan ULX’ler yıldızlardan daha çok fakat kuasarlardan daha az X-ışını yayıyorlar. Bu gökcisimlerinin tam yapısı bir sır olarak kalmaktadır, fakat ileri sürülen bir fikir de, ULX’lerin, kütleleri Güneş’in yaklaşık yüz ila bin katı arasında olan karadelikler olduğudur.
Şili, Las Campanas’daki Macellan I ve II teleskoplarıyla elde edilen Ocak (Fornax) kümesindeki NGC 1399 eliptik gökada içinde bulunan optik ışık verisi de bu nesne hakkında şaşırtıcı bilgiler sunmaktadır. Küresel küme içindeki tayf, oksijen ve azottan (fakat hidrojenden olanlar hariç) nadir yayılan, bir sinyal dizisi göstermektedir. Bu sıradışı X-ışını ve optik salınım kombinasyonu, bu nesneyi dikkate değer yapmaktadır. Bu durum, araştırmacıları, bir beyaz cüce yıldızın saparak orta kütleli karadeliğe çok yaklaştığını ve gelgit etkisi tarafından parçalanmış olduğu kuşkusunu duymaya yönlendirmektedir.
Bu nesnenin bir başka ilginç yönü de, çok eski ve çok sıkışık yıldız grubu olan bir küresel küme içinde bulunmasıdır. Gökbilimciler uzun zamandır  küresel kümelerin orta kütleli karadelikler içerdiğinden şüphe ettiler, fakat bugüne kadar varlıklarını gösteren kesin hiçbir kanıt olmadı. Eğer doğrulanırsa, bu bulgu ilk ispat olarak gösterilecektir.
Görüntü: X-ışın: NASA/CXC/UA/J. Irwin ve ark.  Optik: NASA/STScI
Çeviren: Senem ERDEN

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: