Kaya Bahçesi

“Kaya Bahçesi” olarak tanımlanan kaya kümesinin bu görüntüsü, NASA’nın Mars Keşif Gezgini Spirit’in Nisan 2009’da kuma gömüldüğü bölgedir. Ocak 2004’te Spirit ve Opportunity gezginleri Kırmızı Gezegen’e 90 günlük bir görev için indiler, ancak bu görev 6 Dünya yılı veya 3.2 Mars yılıdır sürüyor. Bu zaman boyunca, Spirit’in eski Mars yüzeyinde bulduğu buğulu ve sert bir çevre kanıtı, gezegenin yarısını keşfederken başarılı bir şekilde çalıştırılmış olan Opportunity’nin geçmişteki ıslak ve asidik olarak belgelendirilmiş kanıtlarına göre oldukça farklı.
7 Nisan 2009’da Spirit bulunduğu konumdan güneydoğuya doğru uzanan arazinin görüntüsünü yakalamak için akıllı yön bulma sistemi olan kamerasını kullandığında, 1870’inci Mars, veya Güneş, gününe ulaşmıştı.
Gezgin, araziye yaklaşırken karanlık ve sert yüzeyin parlak, yumuşak ve kumlu hale dönüşmesinden ötürü görüş sağlanamadığından aracın batı tarafındaki tekerlekleri kırıldı. Nisan’ın sonlarında, Spirit buradaki görüntü merkezinin sol tarafına yakın bir bölgede saplandı kaldı.
Görüntü: NASA/JPL-Caltech
Çeviren: Sibel HAVUÇCUOĞLU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: