Parıltılı Büyükşehir

Hubble bir kar yuvarında ışıl ışıl parlayan kar taneciklerinin hızla dönmesine benzeyen bu görüntüyü, kuzey gökküresinde en iyi bilinen ve en parlak küresel kümelerden birisi olan M13 küresel kümesi civarında hareket eden yüzbinlerce yıldızın bir anlık görünüşlerinden yakalamıştır.
Kışın gökyüzünde Herkül takımyıldızında kolayca bulunabilen bu parıltılı büyükşehir karanlık bir gökyüzü altında çıplak gözle bir anlık bile olsa görülebilir. 100 binden fazla yıldıza ev sahipliği yapan M13 25 bin ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Bu yıldızlar tüm yaşamlarını küme içinde dönerek harcadıkları yaklaşık 150 ışık-yılı genişliğinde bir küre içinde çok yakın bir şekilde toplanmışlardır.
Kümenin merkezi civarındaki yıldız yoğunluğu güneşimiz komşuluğundaki yıldız yoğunluğundan yüz kat daha fazladır.
Bu yıldızlar olabildiğince kalabalıklar, defalarca birbirlerine çarpmakta hatta “mavi renkli başıboş yıldız” denilen yeni bir yıldız  türü oluşturmaktadırlar. Kümedeki en parlak kırmızımsı yıldızlar eski kırmızı devlerdir. Bu yaşlı yıldızlar gerçek boyutlarınının bir kaç katına genişlemiş ve soğumuşlardır. Beyaz-mavi yıldızlar kümedeki en sıcak yıldızlardır.
Küresel kümeler gökadamız etrafındaki geniş bölgede çoğunlukla yayılmış olarak bulunabilirler. M13 Samanyolu Gökadamız’ı çevreleyen bilinen 150 küresel kümeden bir tanesidir. Küresel kümelerde evrendeki en yaşlı bazı yıldızlar bulunabilmektedir. Muhtemelen Samanyolu Gökadamız’ın diskinden önce oluştular, böylece gökadamızdaki tüm diğer yıldızlardan daha yaşlıdırlar. Onun için küresel kümelerin araştırılması bize kendi gökadamızın hikayesini anlatmaktadır.

Bu görüntü Geniş Alan Gezegen Kamerası 2 ve Gelişmiş Keşif Kamerasıyla çekilen Hubble arşiv verilerinin birleştirilmiş halidir.

Görüntü:
NASA, ESA, Hubble Mirası Takımı (STScI/AURA)

Teşekkür:
C. Bailyn (Yale University), W. Lewin (Massachusetts Institute of Technology), A. Sarajedini (University of Florida), and W. van Altena (Yale University)
Çeviren: Pınar UZUNYAYLA

Hubble bir kar yuvarında ışıl ışıl parlayan kar taneciklerinin

hızla dönmesine benzeyen bu görüntüyü, kuzey gökküresinde en iyi bilinen ve en parlak küresel kümelerden birisi olan M13 küresel kümesi civarında hareket eden yüzbinlerce yıldızın bir anlık görünüşlerinden yakalamıştır.

Kışın gökyüzünde Herkül takımyıldızında kolayca bulunabilen bu parıltılı büyükşehir karanlık bir gökyüzü altında çıplak gözle bir anlık bile olsa görülebilir.
100 binden fazla yıldıza ev sahipliği yapan M13 25 bin ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Bu yıldızlar tüm yaşamlarını küme içinde dönerek harcadıkları yaklaşık 150 ışık-yılı genişliğinde bir küre içinde çok yakın bir şekilde toplanmışlardır.
Kümenin merkezi civarındaki yıldız yoğunluğu güneşimiz komşuluğundaki yıldız yoğunluğundan yüz kat daha fazladır.

Bu yıldızlar olabildiğince kalabalıklar, defalarca birbirlerine çarpmakta hatta “mavi renkli başıboş yıldız” denilen yeni bir yıldız  türü oluşturmaktadırlar.
Kümedeki en parlak kırmızımsı yıldızlar eski kırmızı devlerdir. Bu yaşlı yıldızlar gerçek boyutlarınının bir kaç katına genişlemiş ve soğumuşlardır. Beyaz-mavi yıldızlar kümedeki en sıcak yıldızlardır.
Küresel kümeler gökadamız etrafındaki geniş bölgede çoğunlukla yayılmış olarak bulunabilirler. M13 Samanyolu Gökadamız’ı çevreleyen bilinen 150 küresel kümeden bir tanesidir.
Küresel kümelerde evrendeki en yaşlı bazı yıldızlar bulunabilmektedir. Muhtemelen Samanyolu Gökadamız’ın diskinden önce oluştular, böylece gökadamızdaki tüm diğer yıldızlardan daha yaşlıdırlar. Onun için küresel kümelerin araştırılması bize kendi gökadamızın hikayesini anlatmaktadır.

Bu görüntü Geniş Alan Gezegen Kamerası 2 ve Gelişmiş Keşif Kamerasıyla çekilen Hubble arşiv verilerinin birleştirilmiş halidir.

Görüntü: NASA, ESA, Hubble Mirası Takımı (STScI/AURA)
Teşekkür:
C. Bailyn (Yale University), W. Lewin (Massachusetts Institute of Technology), A. Sarajedini (University of Florida), and W. van Altena (Yale University)
Çeviren: Pınar UZUNYAYLA

http://www.nasa.gov/images/content/414366main_image_1552_428-321.jpg
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: