Terra Onuncu Yılında Kar, Bulutlar ve Güneş Işığıyla Döndü

Çoklu algılayıcılara sahip üç adet NASA uydusu Yeryüzü’nün karalarını, atmosferini, okyanuslarını ve enerji dengesini görüntüledi. Her bir uydunun geniş görüş sağlayan aynı noktadan ve aynı anda ölçümler yapması sayesinde bilim adamları gözlemleri karşılaştırabiliyor ve Yeryüzü sisteminin farklı parçalarının birbirleri arasındaki bağlantıları bütün ayrıntılarıyla gözden geçirebiliyorlar. Üç uydunun ilki Terra, on yıl önce 18 Aralık 1998’de fırlatıldı. Terra fırlatıldıktan sonraki on yıl içinde, bilim adamları gezenimizin iklimini şekillendiren karmaşık bağlantıları kavrama yolunda ilerleme kaydettiler. Kar, bulutlar ve güneş ışığı arasındaki ilişki buna güzel bir örnek teşkil etmektedir.
Kasım ayında Kuzey Yarıküre kışının karı ve buzu sahneye çıkar. Kasım 2009’da haritada gösterildiği gibi kar kuzeyin uç noktalarını ve yüksek rakımlı bölgeleri kaplamaktadır. Karın yüzeyi tamamen örttüğübölgeler beyaz alanlarken, mavi bölgeler ise kısmen karla kaplıdır. Kuzey yarıkürede kış mevsiminin tam etkin olduğu dönemde Yerküre karalarının % 40’tan fazlası karla kaplanmaktadır.
Kar, yaşamı destekleyen suyun önemli bir kaynağı olmasının yanında, Güneş ışığını belirli bir oranda yansıtarak Dünya’ya Güneş’ten gelen ısı miktarını da sınırlandırmaktadır.
Görüntü: NASA
Çeviren: Arif SOLMAZ

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: