Küresel Sayısal Yükseklik Modeli

Küresel Sayısal Yükseklik Modeli (Global Digital Elevation Model) veya GDEM, NASA ve Japon Ekonomi Ticaret ve Endüstri Bakanlığı ortak programı olan, Gelişmiş Uydu Bağlantılı Isı Yayma ve Yansıtma Radyometresinin (Advanced Spaceborne Thermal Emission and Reflection Radiometer- ASTER) bir ürünüdür. Yer’in toprak yüzeyini 83 derece  kuzey ve 83 derece güney enlemleri arasında kaplayan görüntü, 29 Haziran 2009’da çekilmiştir ve ASTER’in optik resim arşivindeki  1.3 milyon görüntü işlenerek ve üç boyutlu korelasyon kurularak oluşturulmuştur. GDEM 30 metrelik kayıtlar ve tek tek 23.000 parçanın derece derece biçimlendirilmesiyle oluşturulmuştur.  Bu renklendirilmiş sürümde, düşük yükseklikler mor, orta yükseklikler yeşil ve sarı, ve yüksek bölgeler kırmızı, turuncu ve beyazdır.
Görünür bölgeden termal kızıl ötesi dalga boyu  bölgesine 14 tayf bandı ve 15’e 90 metrelik yüksek uzaysal çözünürlüğü ile ASTER, haritalamak ve gezegenimizin değişen yüzeyini izlemek için Yer’in fotoğraflarını çekmektedir. ASTER 18 Aralık 1999’da fırlatılan NASA’nın Terra uydusunda bulunan beş Yer gözlemi aracından biridir.
ASTER’in geniş tayf aralığı ve yüksek tayfsal çözünürlüğü, yüzey haritalaması ile dinamik koşulların ve geçici değişimlerin  görüntülenmesinde bilim insanlarına kritik bilgiler sağlamaktadır.

Görüntü: NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS, ve U.S./Japan ASTER Bilim Takimi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: