Kuru Vadiler, Antarktika

Antarktika McMurdo Kuru Vadiler’i , McMurdo Koyu’nun batısındaki sıra vadilerdir. Çok düşük nem, kar ve buz tabakasından yoksun olduklarından bu ismi alırlar. Görece nemli kayaların içerisinde yaşayan fotosentetik bakteriler bulunmuştur. Bilim adamları Kuru Vadiler’i, Mars’a en yakın yeryüzü koşulları olarak kabul etmektedirler.
Görünür bölgeden termal kızılöte dalgaboyu bölgesine kadar 14 tayf bandı ile ve yaklaşık 15’e 90 metrelik yüksek uzaysal çözünürlüğü ile ASTER, haritalamak ve gezegenimizin değişen yüzeyini izlemek için Yer’in fotoğraflarını çekmektedir. ASTER 18 Aralık 1999’da fırlatılan NASA’nın Terra uydusunda bulunan beş Yer gözlemi aracından biridir. Araç Japon Ekonomi, Ticaret ve Endüstri Bakanlığı tarafından inşa edilmiştir. Aletin kalibrasyon ayarları, testleri ve veri üretiminden ABD/Japon ortak bilim takımı sorumludur.
ASTER’in geniş tayf aralığı ve yüksek tayfsal çözünürlüğü, yüzey haritalaması ile dinamik koşulların ve geçici değişimlerin  görüntülenmesinde bilim insanlarına kritik bilgiler sağlamaktadır.
Görüntü: NASA/GSFC/METI/ERSDAC/JAROS ve ABD/Japon Aster Bilim Takımı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: