Bir Engeli Aşmak

NASA’nın Mars Keşif Gezgini Opportunity’nin seyir kamerasıyla çekilen bu görüntü gezginin tekerleklerinin toz ve toprak dalgasının derinliklerine doğru batmaya başlamasından sonra rüzgarla oluşan dagadan geriye dönüşünün izlerini göstermektedir.
Görüntü için birleştirilen kareler Opportunity’nin Mars’taki görevinin (25 Nisan 2009) 1867. Mars gününde (sol) çekilmiştir. Görüntü soldaki güneydoğu yönünden sağdaki batıya doğru 120 derece genişliğindedir.
İki (Mars) gün önce, gezgin, tekerleklerinin mühendislerin ayarlamış olduğu sürüş limitinden daha fazla patinaj yaptığını algılamasıyla durmasından önce Opportunity güney-güneydoğu yönünde 95 m (310 feet) ilerledi. Soldan başlayan ve gezginin sol taraftaki tekerleriyle kısmen dalgaya gömüldüğü  yerle sonlanan izleri oluşturan  bu görüntüye o günkü (Sol 1865 – 23 Nisan 2009) sürüş neden olmuştu. 1866. günde Opportunity bu potansiyel tuzaktan geri dönmeye başladı fakat sadece 28 cm (11 inç) hareket edebildi. 1867. günde gezgin bu fotoğrafı çekmeden önce 3.5 metre (12 feet) geri geri gitti. Daha sonra, tekerlek patinajının meydana geldiği dalgadan kurtulmak için bir yönde ilerledi.
Ölçeklemek istersek, paralel tekerlek izleri arasındaki mesafe yaklaşık 1 metredir (40 inç). Görüntü geometrik iz düzeltme ile silindirik yansıtma şeklinde hazırlanmıştır.
Görüntü: NASA/JPL-Caltech

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: