X-38 Donanma Dönüş Aracı Yeni Bir Yuva Buldu

X-38 Donanma Dönüş Aracı Yeni Bir Yuva Buldu
NASA’nın Kaliforniya’da bulunan Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Dryden Uçuş Araştırma Merkezi’nden 10 yıl önce gönderilen üç  teknoloji göstericisi X-38 Donanma Geri Dönüş Aracı’ndan biri, Amerika’nın kalbinde yeni bir yuva buldu.  1999’daki test uçuşlarından alınan bu görüntüde, X-38 araştırma aracı NASA’nın B-52 kanat direğinden
bırakılışının hemen ardından B-52’nin ana gemisinden ayrılıyor. 30 yıldan fazla zaman öncesinde, şimdi Dryden Uçuş Araştırma Merkezi ve Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi olarak adlandırılan, NASA ve Hava Kuvvetleri tarafından test edilmiş orjinal  kaldırma gövdesi araçlarını aynı B-52 fırlatmıştı.
Kanatsız kaldırma gövdesi, geçtiğimiz hafta, NASA’nin Houstan’daki Johnson Uzay Merkezi’nden, Omaha’nın yaklaşık 20 mil güneydoğusundaki Ashland, Neb. 80. Karayolu’ndan biraz ötede yerleşik olan Stratejik Hava ve Uzay Müzesi’ne taşındı.
X-38, müzenin büyümekte olan uzay araçları ve diğer tarihi elyapımı araçlar kolleksiyonuna eklendi.  X-38 araçlarının NASA’nın ünlü B-52B 008 ana gemisinden fırlatılmış olması bakımından, ikinci X-38’in de taşınması müzeyle olan bağlantıyı sağlamlaştırdı. Genelkurmayın tarihi boyunca B-52 bombardıman uçağı Hava Kuvvetleri’nin Stratejik Hava Komuta’sının belkemiği rolündeydi.
İptalin öncesinde, X-38 programı acil bir durum için önerilen, en fazla yedi kişilik bir Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) mürettebatını geri getirebilecek olan araçlar için teknoloji geliştiriyordu. Bu araçlar uzay istasyonuna, uzay mekiğinin  kargo bölümünde istasyon kenetlenme açıklığına tutturulmuş şekilde taşınacaktı. UUİ mürettebatının uzay istasyonunu terk  etmesini gerektirecek acil bir durum ortaya çıkarsa, bir Donanma Geri Dönüş Aracı üsten ayrılacak ve son düşüş ve yere iniş  için bir parafoil açacak olmasına rağmen yine de uzay mekiğine çok benzer bir şekilde onları Dünya’ya geri getirecekti.
Görüntü:NASA/Carla Thomas
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: